Dele personopplysninger
Når barnehagen eller skolen skal dele eller gi tilgang til personopplysningene, må dere vurdere om dere har lov til det.
For å dele eller gi noen tilgang til personopplysninger må dere ha et behandlingsgrunnlag for det.
Dele personopplysninger om barnet med barnets foreldre
Foreldrene er en typisk gruppe barnehagen og skolen deler informasjon med. Barn har selvstendig rett til personvern, og har krav på privatliv. Det kan likevel være nødvendig å dele informasjon om barnet som foreldrene trenger for å utøve foreldreansvaret. Det kan også være nødvendig å dele personopplysninger om barnet for å ha et godt samarbeid med hjemmet.
Dele personopplysninger på eget initiativ
Utgangspunktet er at dere på eget initiativ bare skal dele opplysninger om barnet med foreldre med foreldreansvar og som barnet bor sammen med. Dette gjelder for eksempel i de tilfellene dere deler informasjon med foreldrene som er nødvendig for å sikre et godt samarbeid med hjemmet.
Tips:
Skolen bør ikke sende ut e-post til alle foreldre med alle e-postadresser synlige i mottakerfeltet, men mindre det er nødvendig og dere kan begrunne behovet. Et mer personvernvennlig alternativ er å sette alle mottakerne i blindkopi.
Dele personopplysninger på forespørsel
Foreldre med felles foreldreansvar har imidlertid den samme retten til opplysninger om barnet, uavhengig av hvor barnet bor fast og samværsordningen. Dette betyr at hvis den av foreldrene som barnet ikke bor hos henvender seg til dere og ber om informasjon om barnet, må dere imøtekomme dette.
For foreldre uten foreldreansvar er retten til opplysninger noe mer begrenset. Foreldre som ikke har foreldreansvar har rett til opplysninger om barnet fra blant annet skolen eller barnehagen, hvis ikke taushetsplikten overfor barnet eller den andre forelderen er til hinder for utlevering av opplysningene. Foreldre uten foreldreansvar må selv spørre etter opplysningene, og kan ikke kreve å bli holdt løpende orientert.
Dere kan alltid nekte å gi opplysninger til foreldrene dersom det er til skade for barnet.
Klasselister
Her kan du lese om deling av klasselister.
Dele opplysninger om umyndige elever på videregående skole
Opplæringsforskriften sier at skolen skal ha kontakt med foreldrene til umyndige elever på videregående skole. Dere skal blant annet varsle om elevens fravær, dersom det er fare for at det ikke er grunnlag for vurdering, eller at eleven kan få karakteren nokså godt eller lite godt i orden eller oppførsel. Dere skal dessuten gi foreldrene annen viktig informasjon om eleven med mindre dere har taushetsplikt for opplysningene. Dere har derfor lov til å dele slike opplysninger med foreldrene til umyndige elever på videregående.
Dele personopplysninger om barnet med andre foreldre
I noen tilfeller vil opplysninger dere gir foreldrene om et barn også inneholde personopplysninger om andre barn. Her må dere vurdere hvor mye det er nødvendig å dele om det andre barnet. Formålet med å dele opplysningene kan for eksempel være å sikre samarbeid med hjemmet, eller dele informasjon som trengs for å utøve foreldreansvaret. Da kan dere ikke dele mer enn det som er nødvendig for å oppnå dette formålet.
Barn som krangler
Barn A og B leker sammen i barnehagen. De begynner å krangle og A dytter B, slik at B slår seg. De barnehageansatte vet at A har det vanskelig hjemme og at barnevernet er involvert, og mistenker at A utagerer på grunn av dette.
Når foreldrene til B skal hente i barnehagen må barnehagen informere om at B har slått seg, og vurdere om det er nødvendig å nevne at det skjedde i lek mellom A og B. Dere skal bare gi informasjon som gjør at foreldrene kan utøve foreldreansvaret og som gjør at barnehagen sikrer samarbeid med hjemmet.
Barnehagen trenger ikke å si til foreldrene til B at A har det vanskelig hjemme og at barnevernet er involvert. Det trenger ikke foreldrene til B å vite for å kunne utøve foreldreansvaret for B, og det trengs heller ikke for at barnehagen skal sikre samarbeid med foreldrene til B.
Legge ut personopplysninger på internett
For å gjøre personopplysninger om barn tilgjengelig på internett, for eksempel å legge ut bilder på hjemmesiden, trenger dere som hovedregel foreldrenes samtykke. Hvis eleven har fylt 13 år, må dere også ha elevens samtykke. Hvis det er flere barn på et bilde trenger dere samtykke fra alle foreldrene og elevene som er over 13 år.
Før dere gjør personopplysninger tilgjengelig på internett, bør dere tenke nøye gjennom hva det innebærer. Opplysninger dere publiserer vil trolig finnes i uoverskuelig fremtid, og det kan være vanskelig å fjerne opplysninger fra internett.
Slettmeg.no inneholder en rekke veiledere. Dere kan også kontakte tjenesten for å få bistand med teknisk hjelp og rådgivning for hvordan dere best bør gå frem for å få fjernet uønskede opplysninger på nett.