Særtilskudd til folkehøgskoler i Norge 2026
Ordningen skal dekke merutgifter til fire folkehøgskoler som er godkjent for særtilskuddselever. Informasjonen på denne siden gjelder fra 1. januar 2026.
Hvem kan motta tilskudd?
Følgende folkehøgskoler i Norge er godkjent for å ta inn et gitt antall elever som utløser særtilskudd:
Ål folkehøgskole og kurssenter for døve
Ordningen skal dekke merutgifter som en særtilskuddselev utløser. En særtilskuddselev er en elev med redusert funksjonsevne som utløser et omfattende tilretteleggingsbehov ved skolen.
Lov og regelverk
Folkehøgskoleloven med tilhørende forskrift
Før du mottar tilskudd
Alle rapporteringskrav må være oppfylt, se nedenfor.
Slik beregnes tilskuddet
Særtilskuddet inngår i det samlede driftstilskuddet til folkehøgskolene som blir bevilget på egen post i statsbudsjettet. Størrelsen på dette fastsettes etter vedtak i Stortinget.
Tilskuddet til den enkelte skole som er godkjent for særtilskudd, beregnes etter en årlig sats per elev fastsatt av Utdanningsdirektoratet.
De fire folkehøgskolene som er godkjent for å ta inn særtilskuddselever får et særtilskudd for elever med redusert funksjonsevne som utløser et omfattende tilretteleggingsbehov ved skolen. Det er satt et normtall for hvor mange særtilskuddselever den enkelte skolen kan få tilskudd for. Særtilskuddet kommer i tillegg til ordinært elevtilskudd.
| Oslo folkehøgskole Rønningen | Lundheim folkehøgskole | Peder Morset folkehøgskole | Ål folkehøgskole | Sum |
|---|---|---|---|---|
| 25 | 40 | 40 | 20 | 125 |
Tilskuddsgrunnlaget for særtilskuddet består av gjennomsnittlig antall årselever som utløser særtilskudd fra kurs, fra tre år forut for siste kalenderår. Dersom antall særtilskuddselever med omfattende tilretteleggingsbehov overstiger skolens normtall på det enkelte telletidspunkt, blir grunnlaget justert ned til normtallet før gjennomsnittet beregnes.
Følgende legges til grunn ved beregning av særtilskuddet:
- Mellom 40 og 100 prosent av skolens normtall, blir det gitt fullt særtilskudd opptil normtallet til den enkelte skole
- Mellom 20 og 40 prosent av skolens normtall, blir det gitt særtilskudd med 40 prosent av satsen
- Under 20 prosent av normtallet, blir det ikke gitt særtilskudd til skolen.
Det gis ikke tilskudd etter § 12 i forskriften for elever som overskrider normtallet. Unntak: Dersom gjennomsnittlig årselever for tre år (år fire, tre og to før tilskuddsåret) ligger under 20 prosent av skolen normtall, vil disse elevene utløse ekstratilskudd istedenfor særtilskudd.
Rapportering
Skolen skal rapportere:
- antall særtilskuddselever på kurs per 1. oktober innen 15. oktober
- antall særtilskuddselever på kurs per 1. april innen 15. april
- om tilrettelegging av tilbud for særtilskuddselever innen 1. juni
- selvevalueringsrapport for siste skoleår innen 1. juni
- årsregnskap, styrets beretning og revisjonsberetning til statsforvalteren innen 1. juni året etter regnskapsåret
Dokumentasjonskrav for særtilskuddselever som utløser særtilskudd
Før fristen for innrapportering av særtilskuddselever, må skolen ha dokumentasjon for at eleven har en redusert funksjonsevne som utløser et omfattende tilretteleggingsbehov ved skolen. Den økte ressursen skal brukes på tiltak for eleven(e) det gjelder, og det skal foreligge dokumentasjon for bruken av særtilskuddet. Diagnosen i seg selv utløser ikke særtilskudd, da eleven i tillegg må ha et omfattende tilretteleggingsbehov fra skolens side. Dokumentasjonen skal være tilgjengelig for kontroll.
Elevtall rapporteres/registreres i WisWeb Navi
Statsforvalteren skal:
- innen 1. september rapportere til Utdanningsdirektoratet om gjennomført kontroll med regnskap og økonomi
Statsautorisert revisor skal:
- bekrefte skolens elevtall hvert år, ved å avgi sin særattestasjon innen 1. juni: se nærmere informasjon om særattestasjon for folkehøgskoler
- revidere årsregnskapet
Nærmere informasjon om tilskuddet kan skolen finne i tilskuddsbrevet som ligger i Tavla
Endringer i regelverket
Ny folkehøgskolelov og -forskrift trådte i kraft i august 2025. Imidlertid trer § 10, § 12 og ny beregningsregler for særtilskuddsskoler i §13 ikke i kraft før 1. januar 2026. Nedenfor kan du se hva som gjelder etter denne datoen.