Veileder
15. Krav om å legge frem dokumentasjon i tilsyn
15.1 Opplysninger fra barnehagen, eier eller eierens nærstående
Barnehagen skal legge frem alle opplysninger Udir trenger for å føre tilsyn, uten hinder av taushetsplikt. Hvis Udir under et tilsyn trenger opplysninger fra eieren eller eierens nærstående, skal Udir få tilgang til disse. Barnehagen skal også gi Udir adgang til barnehagens lokaler.
15.1.1. Hva klagesakene fra KD sier
KD har uttalt at selv om barnehagen er i en krevende situasjon, gjelder plikten til å gi Udir alle opplysninger som er nødvendige for å føre tilsyn. Referanse: KDs klagesak av 21.04.2026 (Udirs ref. 2026/509).
KD har lagt til grunn at det ikke er adgang til å klage på at Udir åpner tilsyn, men bare på pålegget om å sende inn dokumentasjon. KD viste til at Udir har hjemmel i barnehageloven § 56 syvende ledd for å innhente opplysninger som de mener er «nødvendige» for å gjennomføre tilsynet i barnehagen. Kravet om nødvendighet handler om hvilke dokumenter som er nødvendige for å gjennomføre tilsynet. Det er altså ikke en vurdering av om selve tilsynet er nødvendig. Referanse: KDs klagesak 29.06.2026 (Udirs ref. 2026/4918).
KD har konkludert med at hvis Udir har behov for å ha med takstmann på befaring i barnehagen for å taksere eiendommen, må barnehagen gi adgang til barnehagens lokaler til takstmann. Dette gjelder selv om vedkommende ikke er ansatt hos Udir. Referanse: KDs klagesak av 16.06.2025 (Udirs ref (2024/14633)
Regelverk: Barnehageloven § 56 syvende ledd
15.2 Opplysninger fra regnskapsfører, revisor eller bank
Under et tilsyn kan Udir ha behov for opplysninger fra barnehagens regnskapsfører, revisor eller bank. I slike tilfeller skal Udir få tilgang til de opplysningene som er nødvendige. Dette gjelder selv om opplysningene er underlagt taushetsplikt etter forvaltningsloven § 13 første ledd nr. 2. Udir har taushetsplikt om slike opplysninger. Udir har ikke krav på opplysninger om noens personlige forhold, jf. forvaltningsloven § 13 første ledd nr. 1.
Barnehagen er part i saken. Derfor skal Udir først forsøke å hente opplysningene direkte fra barnehagen, og eventuelt fra barnehagens nærstående, jf. Prop. 138 L (2024–2025). Udir skal bare kreve opplysninger fra regnskapsfører, revisor eller bank når saken ikke er godt nok opplyst gjennom opplysninger fra barnehagen eller barnehagens nærstående.
For å hente inn opplysninger fra disse aktørene må det være et konkret behov. Udir skal ikke be om flere opplysninger enn det som er nødvendig for å få tilsynssaken godt nok opplyst.
Det kan for eksempel være aktuelt å be om opplysninger når
- barnehagen eller den nærstående ikke kan eller vil legge frem opplysningene
- det er grunn til å tvile på om opplysningene som er gitt, er riktige eller fullstendige
Regelverk: Barnehageloven § 56 åttende ledd