Kunst og handverk (KHV01‑03)
Kompetansemål og vurdering
Forklaring
Kompetansemål etter 7. trinn
Mål for opplæringa er at eleven skal kunne
- ulike handverktøy og elektriske verktøy for å arbeide vidare med og samanføye harde, plastiske og mjuke materiale på ein trygg og miljømedviten måte
Å bruke vil seie at vi gjer oss nytte av noko eller utfører ei handling for å oppnå eit mål. Å bruke hengjer nært saman med å nytte, forstått som å gjere bruk av, ta i bruk, for eksempel ein metode eller eit verktøy.
- undersøkje materiala i ulike gjenstandar ogfunksjon, haldbarheit og moglegheiter for reparasjon og gjenbruk
Å vurdere er å vurdere ulike sider ved eit saksforhold eller synspunkt. Det kan òg omfatte å bedømekvaliteten ved eit produkt eller ein prosess. Ei vurdering resulterer ofte i ei avgjerd, ei bedøming eller ein konklusjon.
- byggje og eksperimentere med stabile konstruksjonar
Forklaring til kompetansemål
Dette målet er svært godt eigna til samarbeid med matematikk og naturfag.
- ulike strategiar for idéutvikling og problemløysing
Å bruke vil seie at vi gjer oss nytte av noko eller utfører ei handling for å oppnå eit mål. Å bruke hengjer nært saman med å nytte, forstått som å gjere bruk av, ta i bruk, for eksempel ein metode eller eit verktøy.
- digitale verktøy til å
Å bruke vil seie at vi gjer oss nytte av noko eller utfører ei handling for å oppnå eit mål. Å bruke hengjer nært saman med å nytte, forstått som å gjere bruk av, ta i bruk, for eksempel ein metode eller eit verktøy.
ogÅ planleggje er å lage ei framdrift for å nå eit mål. Planen beskriv korleis vi har tenkt å gå fram for å oppnå målet, og kan vise samanhengen mellom aktivitetar, gjennomføring og mål.
prosessar og produktÅ presentere er å vise, forklare og leggje fram eit fagleg emne eller eit produkt. Måten å presentere på kan variere, men målet med ein presentasjon er å gjere emnet eller produktet tilgjengeleg for andre. Presentere kan òg bety å illustrere og å demonstrere.
Forklaring til kompetansemål
Dette målet er godt eigna for samarbeid med bl.a. norsk og naturfag.
- teikne form, flate og rom ved hjelp av verkemiddel som kontrastar, skugge, proporsjonar og perspektiv
- og
Å utforske handlar om å oppleve og eksperimentere og kan ivareta nyfikne og undring. Å utforske kan bety å sanse, søke, oppdage, observere og granske. I nokre tilfelle betyr det å undersøke ulike sider av ei sak gjennom open og kritisk drøfting. Å utforske kan òg bety å teste eller prøve ut og evaluere arbeidsmetodar, produkt eller utstyr.
over korleis kjensler og meiningar blir viste i kunst ogÅ reflektere er å undersøke og tenkje gjennom ulike sider ved eigne eller andre sine handlingar, haldningar og idear. Vi kan òg reflektere over eit saksforhold, praktiske aktivitetar eller eiga læring. Refleksjon inneber å prøve ut eigne tankar og haldningar for å utvikle betre innsikt og forståing.
symbolikk og farge til å uttrykkje kjensler og meiningar i eigne arbeidÅ bruke vil seie at vi gjer oss nytte av noko eller utfører ei handling for å oppnå eit mål. Å bruke hengjer nært saman med å nytte, forstått som å gjere bruk av, ta i bruk, for eksempel ein metode eller eit verktøy.
- visuelle verkemiddel i ulike medium og belyse eit aktuelt tema gjennom foto eller infografikk
Å analysere er å undersøke ei sak, ein gjenstand eller eit omgrep for å få avdekka ein bodskap eller ei meining. Å analysere kan bety grundig og systematisk behandling av enkeltelement og samanhengen mellom dei. Analysen kan òg gjelde ein arbeidsprosess.
Forklaring til kompetansemål
Infografikk er ei visuell framstilling av eit utval fakta, informasjon, data eller kunnskap. Det kan vere teikna med grafisk programvare eller andre medium. Infografikk kan vere god hjelp til å forklare korleis ting heng saman, som t.d. illustrasjonar, enkle modellar, tidslinjer, taballer til meir avanserte prosessar og årsakssamanhengar. Infografikk kommuniserer visuelt og er svært godt eigna for større forståing av tekstar, samansette tekstar, forklaring av tekstar og tverrfagleg samarbeid. Dette kompetansemålet er svært godt eigna til tverrfagleg samarbeid med fag som naturfag, samfunnsfag, norsk (språkfag) og matematikk.
- mangfaldet i klestradisjonar eller gjenstandar, inkludert samiske, og lage eit produkt med inspirasjon frå kulturarv
Å beskrive er å skildre eller gi att ei oppleving, ein situasjon, ein arbeidsprosess eller eit fagleg emne. Å beskrive noko kan òg vere å bruke relevante fagomgrep for å systematisere kunnskap om emnet.
Forklaring til kompetansemål
Dette målet er svært godt eigna for tverrfagleg samarbeid med bl.a. norsk, samfunnsfag og KRLE.
- undersøkje korleis kjønnsroller blir viste i kulturelle uttrykk før og no, og lage visuelle uttrykk som utfordrar stereotypiar
Forklaring til kompetansemål
Dette kompetansemålet er svært godt eigna til tverrfagleg samarbeid med bl.a. norsk, samfunnsfag og KRLE.
- programmering til å skape interaktivitet og visuelle uttrykk
Å bruke vil seie at vi gjer oss nytte av noko eller utfører ei handling for å oppnå eit mål. Å bruke hengjer nært saman med å nytte, forstått som å gjere bruk av, ta i bruk, for eksempel ein metode eller eit verktøy.
- designe og lage ei utstilling som viser fram prosess og produkt
Undervegsvurdering
Undervegsvurderinga skal bidra til å fremje læring og til å utvikle kompetanse i faget. Elevane viser og utviklar kompetanse i kunst og handverk på 5., 6. og 7. trinn når dei bruker ulike kreative strategiar for å skape visuelle uttrykk og funksjonelle løysingar. Vidare viser og utviklar dei kompetanse når dei reflekterer over visuelle verkemiddel, kulturelle referansar, handverkskvalitet og miljøbelasting.
Læraren skal leggje til rette for elevmedverknad og stimulere til lærelyst gjennom varierte praktiske oppgåver i verkstadene og ved at elevane får komme med forslag til endringar i forbruk og visuelle omgivnader. Læraren og elevane skal vere i dialog om utviklinga til elevane i kunst og handverk. Elevane skal få moglegheit til å prøve seg fram. Med utgangspunkt i kompetansen elevane viser, skal dei få moglegheit til å setje ord på kva dei opplever at dei får til, og kva dei får til betre enn tidlegare, når det gjeld både prosess og produkt. Læraren skal gi rettleiing om vidare læring og tilpasse opplæringa slik at elevane kan bruke rettleiinga for å utvikle kompetansen sin i kreative prosessar, miljømedvite forbruk, handverk, visuell kommunikasjon og vurdering.