Steg i søknadsprosessen
Før søknadsprosessen er det viktig at læreren snakker med lederen sin for å avklare kompetansebehovet og eventuelle lokale prioriteringer. Skoleeiere har ansvar for å følge opp lærere i søknadsprosessen, og svare på spørsmålene lærerne har.
Nytt for studieåret 2025–2026
- Læreren søker om stipend- og vikarmidler i Udirs søknadssystem innen utgangen av 1. mars.
- Læreren søker om studieplass på universitetets eller høgskolens nettside innen aktuell søknadsfrist.
1. februar til 1. mars: Lærer søker om stipend- og vikarmidler i Udirs søknadssystem
Læreren må registrere søknaden i søknadssystemet mellom 1. februar og 1. mars. Ved innloggingsproblemer, ta kontakt med brukerstøtte for ID-porten eller Feide.
Hvilke studier kan lærere søke om stipend- og vikarmidler til?
En endring fra tidligere år er at i 2025 har ikke Udir lenger egne studietilbud i en studiekatalog. Dette betyr at alle må søke om studieplass direkte til universitetet eller høgskolen. Lærere kan søke om alle studiepoenggivende studier. Rektor ved skolen må kjenne til at søknaden sendes.
I søknadssystemet søker læreren om vikar- eller stipendordning. Les mer om vikarordning og stipendordning.
Læreren kan selv endre opplysningene i søknaden fram til 1. mars.
Les om Udirs prioriteringer av søknader
Personvern
Udir behandler personopplysninger gjennom søknadssystemet. Les mer om behandlingen av personopplysninger inne i søknadssystemet eller se mer om personvern i Udir.
15. mars: Skoleeier godkjenner eller avslår søknadene
Fra 2. mars får skoleeierne tilgang til å behandle søknadene i søknadssystemet.
Les mer om behandling av søknader studieåret 2025-2026Skoleeierne må godkjenne eller avslå søknadene, og prioritere mellom de godkjente søknadene innen fristen 15. mars. Denne fristen er endelig.
I tillegg kan skoleeiere i perioden 2.–15. mars:
- åpne for at lærere kan gjøre endringer i egen søknad
- hente inn nye søknader fra lærere som ikke har søkt innen fristen 1. mars
Dersom skolen har flere lærere som har behov for videreutdanning i samme fag, kan utbyttet bli større hvis disse studerer sammen.
Læreren får beskjed om skoleeiers behandling
Etter at skoleeieren har ferdigbehandlet søknadene, får lærerne en automatisk e-post fra søknadssystemet med beskjed om at skoleeier har godkjent eller avslått søknaden, og hvilken finansieringsordning søknaden er godkjent for.
Skoleeier har ansvar for den videre dialogen med lærerne.
2. april: Skoleeier kan se resultatene av Udirs søknadsbehandling
Etter 15. mars behandler Udir søknader om stipend- og vikarordning som er godkjent av skoleeierne. Les mer om de nasjonale prioriteringene her.
Skoleeierne kan logge seg inn i søknadssystemet og se resultatet av søknadsbehandlingen fra 2. april. Det er skoleeiers ansvar å informere lærerne som har søkt om resultatet.
I år vil vi sende en automatisk e-post til alle som har fått søknaden sin godkjent av Udir. Dette gjør vi fordi det er kort tid mellom 2. april, når resultatene fra Udir blir tilgjengelige, og 15. april, som er søknadsfristen for mange universiteter og høgskoler.
Avslag på søknaden
Den vanligste grunnen til at lærere får avslag hos Udir er at søknaden ikke er høyt nok prioritert av skoleeier eller at den ikke var blant de nasjonalt prioriterte fagområdene. I tillegg må Udir ta hensyn til de totale budsjettrammene for videreutdanning i 2025–2026.
Lærere som har spørsmål om dette kan ta kontakt med lederen sin.
Lærer søker om studieplass
Mange studiesteder har søknadsfrist 15. april, men merk at studier kan ha ulike søknadsfrister og ulike krav til opptak. Læreren har ansvar for å undersøke når søknadsfristen er for det aktuelle studiet og om de formelle opptakskravene er oppfylt før de søker.
Universitetene og høgskolene foretar opptaket
Det er høgskolene og universitetene som fastsetter opptakskravene
og gjennomfører opptaket til studiene.
1. september: Skoleeier må bekrefte deltakelse for høstsemesteret
For å få utbetalt stipend- og vikarmidler, må skoleeiere bekrefte at læreren deltar på studiet.
Mellom 1. august og 1. september må skoleeier bekrefte at lærerne har startet studiene. Dette gjøres ved at skoleeier logger inn i søknadssystemet og endrer status til "Bekreft deltakelse for semester 1" for lærerne.
Skoleeier skal også registrere hvilke lærere som ikke tar imot studieplassen eller ikke bestod opptaket. Frem til 1. september kan skoleeier overføre midler til en annen lærer. Les mer om bytte av lærer.
15. mars påfølgende år: Skoleeier må bekrefte deltakelse for vårsemesteret
For å få utbetalt stipend- og vikarmidler, må skoleeier bekrefte at læreren deltar på studiet i vårsemesteret:
Mellom 1. februar og 15. mars må skoleeier bekrefte at læreren deltar på studiet i vårsemesteret. Dette gjøres ved at skoleeier logger inn i søknadssystemet og endrer status til "Bekreft deltakelse semester 2" for lærerne.
Skoleeier skal også registrere lærere som har sluttet underveis i studiet. Les mer om utsettelser, permisjon og slutte underveis her.
Skoleeier skal følge opp lærere
Skoleeiere har ansvar for å følge opp lærere i søknadsprosessen, og besvare spørsmålene lærerne har. Dette gjelder både før, under og etter selve søknadsprosessen.
Skoleeiere bør ha en plan for kompetanseutvikling for sine ansatte, som viser hvordan kompetansebehovene skal dekkes.