Avpubliserer resultater fra nasjonale prøver 2015–2021
Analyseverktøyet som ble brukt på nasjonale prøver i perioden fram til og med 2021 har gitt feil i resultatene. Disse årgangene blir nå fjernet fra Udirs statistikkbank. Det er ikke grunn til å tro at elever har fått feil oppfølging i skolen på grunn av dette.
Resultatene fra nasjonale prøver i perioden 2015–2021 avpubliseres fordi det i 2023 ble oppdaget at analyseverktøyet som ble brukt, inneholdt en feil.
Denne feilen førte til at resultatene ikke ga et presist bilde av hvordan elevenes ferdigheter har utviklet seg over tid, da endringene ble rapportert som svakere enn de faktisk var. Alle beregninger i denne perioden er berørt i ulik grad, og dataene som er nødvendige for å beregne nye, korrekte resultater på elev-, skole- og kommunenivå er slettet av personvernhensyn.
Vi endret metode for å analysere resultatene i 2022, samtidig som innholdet i prøvene ble endret i tråd med nye læreplaner. Resultater fra 2022 og framover er derfor ikke direkte sammenlignbare med de tidligere resultatene. Utviklingen fra 2022 vil dermed være det viktigste grunnlaget for kvalitetsarbeidet i skoler og kommunerer.
Ikke bekymret for at elever har fått feil oppfølging
Resultatene fra nasjonale prøver sees i sammenheng med annen informasjon lærerne har om elevene. Elevenes resultater sorteres i ulike mestringsnivåer, for å gi mer meningsfull informasjon, og støtte lærernes oppfølging av elevene. Elever som har ligget nær grensen mellom to mestringsnivåer, kan ha blitt plassert på feil nivå.
I tillegg til informasjon om mestringsnivå, får lærerne en resultatvisning for hver enkelt elev. De ser på hvilke oppgaver eleven klarte å løse, og hvilke hen ikke mestret. Denne informasjonen er ikke berørt av feilen.
Lærerne baserer ikke oppfølgingen kun på antall poeng eller mestringsnivå, men på en helhetlig vurdering av elevens ferdigheter. Vi er ikke bekymret for at elever har fått feil opplæring på grunn av feilen i resultatene på nasjonale prøver.
Resultatene har gitt relevant informasjon for kvalitetsutvikling
Resultatene på nasjonale prøver brukes av mange kommuner og skoler som grunnlag for arbeidet med kvalitetsutvikling. Resultatene på skole- og kommunenivå varierer mer fra år til år enn de gjør på nasjonalt nivå. For kommunene og skolene ser det ut til at endringen i resultatene kan være større enn det som er rapportert, men at de i hovedsak har beveget seg i samme retning.
Informasjonen de har fått, har derfor vært et relevant grunnlag for arbeidet med kvalitetsutvikling.
Hva var årsaken til feilen?
Analyseverktøyet Xcalibre går ut fra at elevkullene i ulike år er fordelt utover ferdighetsskalaen på samme måte. I virkeligheten vil dette variere. Denne feilaktige antakelsen i verktøyet fører til at endringer over tid blir svakere og vanskeligere å avdekke.
Nye beregninger av elevenes prestasjonsutvikling i perioden 2014-2021
Vi har gjennomført nye analyser av de gamle dataene fra 2014-2021. Det viser noe større endringer enn den gamle trenden.
Utviklingen for 5. trinn
Nye beregninger av elevenes resultater fra 2014–2021 viser at elevenes leseprestasjoner var stabile fra 2016 til 2017, for så å gå gradvis nedover fra 2017 til 2020. Fra 2020 til 2021 steg leseprestasjonene litt. Totalt gikk leseprestasjonene ned med over ett skalapoeng i perioden 2016–2021.
Elevenes regneprestasjoner økte gradvis fra 2014 til 2018, før de gikk betydelig ned fra 2018 til 2020. Den største nedgangen skjedde etter det første pandemiåret, fra 2019 til 2020. I 2021 var resultatet på omtrent samme nivå som startåret 2014.
Prestasjonene i engelsk har blitt gradvis bedre siden 2014, med noen variasjoner mellom år. Totalt sett har elevenes prestasjoner bedret seg med over tre skalapoeng i perioden.
Resultatene fra 2014-2021 er tilgjengelig på nettsiden til Statistisk sentralbyrå
Utviklingen for 8. trinn
Nye beregninger av resultatene fra perioden 2014–2021 viser at elevenes prestasjoner i både lesing og regning ble gradvis svakere fra 2018 til 2021). Den største nedgangen skjedde etter det første pandemiåret, fra 2019 til 2020. Frem til 2018 var det en positiv utvikling i begge ferdigheter – i lesing fra 2016, og i regning fra 2014.
Elevenes prestasjoner i engelsk ble gradvis bedre fra 2014 til 2021, men den største forbedringen skjedde fra 2019 til 2021. Totalt sett bedret elevenes engelskprestasjoner seg med over tre skalapoeng i perioden 2014-2021.
Resultatene fra 2014-2021 er tilgjengelig på nettsiden til Statistisk sentralbyrå
Hva skjer med nasjonale prøver framover?
Udir mottok oppdrag om å utvikle nye prøver med læringsstøttende formål i juni 2025. Vi er godt i gang med dette arbeidet. Både partene i skolesektoren og lærere skal delta i arbeidet med å utvikle de nye prøvene og det vil bli testet ut ulike konsepter. Dagens nasjonale prøver vil bli gjennomført inntil det er besluttet en plan for innfasing av nye prøver.
Formålet med nasjonale prøver
Nasjonale prøver har to formål. Det ene er underveisvurdering i skolen. Det andre formålet er at prøvene gir informasjon til kvalitetsutvikling på alle nivåer i skolesektoren, slik som skoler, kommuner og nasjonale myndigheter.
Nasjonale prøver er bare én av flere kilder til informasjon om elevenes læringsutbytte, og ses i sammenheng med andre prøver og kartlegginger, eksamens- og standpunktkarakterer og internasjonale undersøkelser.