SITES 2006: Visjoner og realiteter – bruk av IKT i den norske skolen

Det viser den norske rapporten fra den internasjonale studien SITES (Second Information Technology in Education Studies). I SITES blir lærere spurt både om egen og elevenes bruk av IKT i matematikk og naturfag på åttende trinn. Skoleledere og IKT-ansvarlige blir også spurt. Undersøkelsen er i regi av IEA, International Association for the Evaluation of Educational Achievement. Det er 22 land som deltar i undersøkelsen.

SITES 2006 viser at norske lærere bruker IKT i matematikk- og naturfagsopplæringen mer enn sine finske og danske kollegaer. IKT blir mest brukt til å hjelpe elevene i utforskende og undersøkende aktiviteter og til å presentere og demonstrere informasjon for klassen. IKT brukes lite til å holde ro og orden og til å organisere, observere og støtte samarbeid og gruppedannelse mellom elever.

Norske skoler skårer svært godt når det gjelder basisutstyr som PC-er, prosjektører og nettverkstilgang sammenlignet med de andre landene i undersøkelsen. Over 60 prosent av de norske skolene rapporterer om fem eller færre elever per PC. Ved alle skoler brukes IKT i undervisningen, og alle skoler gir elevene tilgang til Internett. Et betydelig flertall av norske skoleledere mener bruk av IKT er viktig blant annet for elevenes samarbeids- og organisasjonsevner, ansvar for og strukturering av egen læring og for å kunne møte foreldrenes og samfunnets forventninger.

 De norske skolelederne oppfordrer i stor grad lærerne til å øke sin kompetanse i bruk av IKT, men de pålegger i liten grad lærerne å øke kompetansen. De anmoder også lærere til samarbeidstiltak internt i kollegiet, men mindre til eksternt samarbeid og lite til internasjonalt samarbeid. Skolelederne bruker i langt mindre grad regelmessig tid for å utvikle en felles visjon om hva som regnes som god læring enn til å konsultere lærerne om pedagogiske endringer og diskutere med dem om hva de ønsker å oppnå med undervisningen

SITES er i hovedsak rettet mot lærernes praksis og forhold som virker inn på den. Utgangspunktet er å forsøke å fange opp hvordan og hvorvidt skoler legger til rette for utvikling av det som kalles 21st century skills. Disse ferdighetene beskriver elevenes evne til å tilegne seg kunnskap og løse problemer i samarbeid med andre – ferdigheter som er svært relevante for det samfunnet de lever i.

ITU, forsknings- og kompetansenettverk for IT i utdanning, har vært nasjonal koordinator og har hatt ansvaret for å samle inn de norske dataene.

Les mer om SITES 2006 på IEAs nettsider