Mål for ordningen:
Formålet med Lov av 6. desember 2002 nr. 72 om folkehøyskoler (heretter benevnt folkehøyskoleloven) § 1 er at det kan etableres og drives folkehøyskoler i Norge. Skoler som har betegnelsen folkehøgskole som en del av navnet må være godkjent etter denne lov og får tilskudd etter de bestemmelser som er gitt i folkehøyskoleloven med forskrifter, og vedtak om bevilgning.
Særtilskuddsordningen for de fire folkehøgskolene Lundheim, Peder Morset, Soltun og Ål ble opprettet i 1983, og skal dekke merutgifter knyttet til at disse fire skolene har en høy andel funksjonshemmede elever. Tilskudd kan gis for inntil et forhåndsdefinert antall elever for hver enkelt skole og regnes ut etter en fast sats og antall funksjonshemmede elever. Ordningen erstatter tilskudd etter loven § 4, som gir dobbelt telling av funksjonshemmede elever ved utregning av tilskudd til folkehøgskoler.
Målformulering:
Tilskudd til folkehøgskolene Lundheim, Peder Morset, Soltun og Ål skal bidra til å dekke merutgifter skolene har i tilknytning til at de har en høy andel funksjonshemmede elever. Det er fastsatt et normtall for elevtallet ved hver enkelt skole.
Tilskuddsmottaker:
Folkehøgskolene Lundheim, Peder Morset, Soltun og Ål
Målgruppe:
Funksjonshemmede som ønsker å ta utdanning ved folkehøyskolene Lundheim, Peder Morset, Soltun og Ål.
Tilskottsordninga er budsjettstyrt (budsjettramma er avgjørende for tildeling av tilskudd).
Relaterte lenker:
Lundheim folkehøgskolePeder Morset folkehøgskole
Soltun folkehøgskoleÅl folkehøgskole