• Skriv ut

Voksne har rett til opplæring i grunnleggende ferdigheter

Hovedinnhold

Voksne har ifølge opplæringsloven rett til grunnskoleopplæring. I et brev til Utdanningsdirektoratet kommer Kunnskapsdepartementet med en avklaring på hvordan voksnes rett til grunnskoleopplæring etter opplæringsloven § 4A-1 skal forstås.

  • Artikkel
  • Publisert: 11.11.2011

Brevet svarer på to hovedspørsmål.

  • Hvem har rett til grunnskoleopplæring
  • Hvilket opplæringstilbud har den voksne rett til?

Hvem har rett?

Tolkningen fra Kunnskapsdepartementet presiserer hva som skal til for at den voksne har rett til grunnskoleopplæring etter opplæringsloven kapittel 4A. Vilkårene for å ha rett til grunnskoleopplæring er at søkeren må være over opplæringspliktig alder, ikke ha rett til videregående opplæring etter ungdomsretten og trenge grunnskoleopplæring. Kunnskapsdepartementet har presisert at det den voksne trenger opplæring i også kan være en eller flere av de grunnleggende ferdighetene i Læreplanverket for Kunnskapsløftet.

De grunnleggende ferdighetene i Læreplanverket for Kunnskapsløftet er

  • å kunne uttrykke seg muntlig
  • å kunne uttrykke seg skriftlig
  • å kunne lese
  • å kunne regne
  • å kunne bruke digitale verktøy

Hvilke opplæringstilbud har den voksne rett til?

I brevet går det frem at voksne kan, i tillegg til å ha rett til opplæring i hele fag eller deler av et fag, også kan ha rett opplæring i grunnleggende ferdigheter. I tolkningen er det presisert at dette også kan være opplæring i den grunnleggende ferdigheten å bruke digitale verktøy. Opplæringen skal tilpasses den voksnes behov.

Opplæring i én eller flere av de grunnleggendeferdighetene skal som hovedregel skje innenfor rammen av læreplanene for de fem fagene som ellersmå til for å få vitnemål for voksne.

Les brev om voksnes rett til grunnskoleopplæring