Utskriftsvennlig side tips en vennTips en venn 

Brukerveiledninger til IKT-basert eksamen

IKT-eksamen innebærer at eksamen gjennomføres papirløst. Kandidatene logger seg på Utdanningsdirektoratets prøvegjennomføringssystem (PGS) med tildelte brukernavn og passord.

Artikler | Publisert: 03.04.2008   Sist endret: 10.05.2010

Deretter laster eleven ned eksamensoppgaven som besvares ved hjelp av datamaskin. Etter at prøvesvaret er ferdig, leverer kandidaten dette som en fil som lastes opp i det samme systemet.  Dagen etter at eksamen er avsluttet, vil sensorene kunne logge seg på systemet og begynne sensuren.

Utdanningsdirektoratet tar sikte på at eksamensavviklingen i løpet av noen år vil foregå som IKT-basert eksamen for de aller fleste fag med sentralgitt eksamen. Ordningen er en effektivisering av eksamensavviklingen; den sparer tid og er miljøvennlig.

Logg inn her for IKT-baserte prøver (PGS)

Nye IP-adresser til årets eksamener (oppdatert 7. mai kl 15)

Under årets gjennomføring av IKT-baserte eksamener er det nye IP-adresser som skal være åpne for bruk av PAS og PGS. IP-adressene er endret fra i fjor.

  1. Tilgang for elever til IKT-basert eksamen
    217.18.207.181 https://pgsa.udir.no

  2. Tilgang for de som skal bruke forberedelsesmateriell på web
    217.18.207.185 https://pgsf.udir.no

  3. Der hvor skoleadministrator bruker samme nett som elevene bør det også åpnes for:
    217.18.197.203  https://pas.udir.no
    217.18.206.230 http://www.udir.no

Kommunikasjon skjer via følgende porter: 80 og 443

Ved IKT-baserte eksamener i NOR1033 norsk tegnspråk VG3 og NOR0064 norsk tegnspråk 10. årstrinn gjelder en egen IP-adresse:
81.27.47.165

 

Direktoratet i Oslo, Hamar og Molde:   Tlf: 23 30 12 00   |   Faks: 23 30 12 99   |    post@utdanningsdirektoratet.no   |   Mer kontaktinformasjon

Ansvarlig redaktør: Helge Lund   |   Redaktør: Doris Amland   |   redaksjon@utdanningsdirektoratet.no   |   Om nettstedet