Her finner du informasjon om forberedelser, gjennomføring og etterarbeid samt resultater fra Elevundersøkelsen, Foreldreundersøkelsen og Lærerundersøkelsen. Du finner også innlogginger til bestillingsportalen og rapportportalen for brukerundersøkelsene.
Innlogginger
Brukernavn/passordBestilling av brukerundersøkelserResultater fra brukerundersøkelsene
Brukerveiledninger
Brukerveiledning bestillingsportal
Brukerveiledning rapportportal
Opplæringsfilmer om bestillings- og rapportportalen
Brukerundersøkelser, steg for steg
1. Forberedelser og bestilling
Gjennomføring av brukerundersøkelsene bør planlegges grundig.
Her kan du lese mer om hva du bør tenke på før du setter i gang undersøkelsen.
Når du er klar til å bestille en eller flere undersøkelser, går du inn på lenken
Bestilling av brukerundersøkelser. Du trenger ikke å bestille alle undersøkelsene på én gang.
Nye rutiner for brukernavn og passord
Skoler som har gjennomført brukerundersøkelser fra Utdanningsdirektoratet tidligere, må fra 1. oktober 2009 benytte personlige brukernavn (sin personlige e-postadresse). Dette er identisk med det som benyttes i Skoleporten i dag.
For å administrere brukere (med tilgang til Utdanningsdirektoratet sine tjenester) brukes Utdanningsdirektoratets brukeradministrasjonssystem (UBAS).
Skoler som ikke har gjennomført slike brukerundersøkelser tidligere, må sørge for at det er definert en bruker i UBAS med tilgang til brukerundersøkelsene. Slik tilgang gis automatisk til alle brukere i UBAS som er lagt inn der som skoleledere. Glemt passord håndteres nå av UBAS. Du kan du få tilsendt nytt passord via e-post om du har glemt det.
Ønske om tilgang med brukernavn/passord må gå til overordnet:
- på skolene er dette rektor eller den rektor har delegert dette til
- rektor tildeles tilgangsrettigheter av skoleeier
- skoleeierne tildeles rettigheter av fylkesmannen
- private skoler tildeles rettigheter av fylkesmannen direkte
Det er bare skolene som har rettigheter til å bestille brukerundersøkelsene. Mer informasjon om UBAS finner du på nettsiden: http://www.udir.no/ubas. Det er også mulig å ta kontakt med servicetjenesten@utdanningsdirektoratet.no eller ringe Utdanningsdirektoratet på telefon 23 30 12 00.
Bestillingsportalen
I bestillingsportalen skal du gjøre tre ting:
- Velge eventuelle tilleggsspørsmål
Tilleggsspørsmål finnes for Elevundersøkelsen på ungdomstrinnet og videregående skole, og for Lærerundersøkelsen.
- Opprette grupper
I Elevundersøkelsen skal du gi hver gruppe et navn, angi trinn, og skrive inn antallet elever i gruppa. I Lærerundersøkelsen og Foreldreundersøkelsen skal du kun angi antallet lærere eller foreldre som skal svare.
- Sette i gang undersøkelsen
Når du trykker på knappen ”Sett i gang undersøkelsen” opprettes brukernavn som må deles ut til alle respondentene, slik at de kan gå inn og svare på undersøkelsen.
Du kan få en mer detaljert beskrivelse av dette i
Brukerveiledning til bestillingsportalen
2. Gjennomføring
Når respondentene har fått hvert sitt brukernavn, skal de logge seg på via
www.utdanningsdirektoratet.no/undersokelser for å svare på undersøkelsen.
Her får du noen praktiske råd som kan bidra til en god gjennomføring.
3. Etterarbeid
Et par dager etter at respondentene har svart på undersøkelsen finner du resultatene ved å logge deg inn på Resultater fra brukerundersøkelsene. Bruk samme brukernavn og passord som ved bestilling. I rapportportalen finnes en egen brukerveiledning som viser de mange mulighetene du har til å velge hvordan du vil få resultatene presentert.
Skoleledelsen bør bruke resultatene fra brukerundersøkelsene som utgangspunkt for videre arbeid med læringsmiljøet, i samråd med elevråd, foreldrerepresentanter, lærere og andre ansatte.
Her får du noen råd om hvordan du kan gå fram.